مقالات آموزشی

خانه »» مقالات آموزشی »» تهاتر چیست ؟

تهاتر چیست ؟

تهاتر چیست
لوله پروفیل نبرد  تایباد
لوله پروفیل نبرد تایباد

در مقاله امروز به سوالات و ابهاماتی از قبیل اینکه : تهاتر چیست ؟ انواع تهاتر ، تهاتر قرار دادی ، تهاتر اهن ، تهاتر میلگرد با ملک و شرکت تهاتر مصالح ساختمانی پاسخ می دهیم .

فهرست مطالب

تهاتر چیست ؟

تهاتر در میان عامه مردم و مبحث حقوقی تفاوت های دارد که مهمترین عاملی که باعث می شود تهاتر اتفاق بیفتد بدهکاری دو طرف معامله در عین حال بستانکاریست .

معنی تهاتر در حقوق : 

تعهداتی که طرفین معامله نسبت به یکدیگر دارند مانند تعهد به انجام کار در قرار داد یا تامین مصالح ساختمانی با روش های مختلفی ساقط شده و از بین می رود . مواردی که موجب سقوط تعهد می شود می توان به پرداخت دین توسط مدیون و انجام تعهد توسط متعهد ، یا اقاله تعهد با توافق متعهد و متعهداله و مالکیت ما فی الذمه از جلمه مواردیست که می توان به آن اشاره کرد .

حال یکی از روش هایی که موجب سقوط و از بین رفتن تعهد شده  باعث می شود که طرف متعهد در مقابل طرف طلبکار بری یا در اصطلاح عامیانه سر به سر شود  که در این صورت میگوییم تهاتر انجام شده است .

با یک مثال تهاتر را با زبانی ساده بیان میکنیم :

مثلا فرض کنید خانه برادرتان را خریده اید و برادرتان نیز قبلا از شما مقداری پول به اندازه تقریبی همان خانه قرض گرفته است . در این حالت هیچ یک از شما نیاز به پرداخت پول یا هزینه ای به یکدیگر نیستید . در زبان عامه گفته می شود که طرفین یر به یر یا سر به سر یا تهاتر شده .

بنابراین در زبان حقوقی در جواب اینکه تهاتر چیست می توان گفت : به ساقط شدن دو دین ( حق ) در مقابل یکدیگر به سبب مدیون شدن متقابل دو طرف در مقابل یکدیگر تهاتر گفته می شود .

انواع تهاتر

از انواع تهاتر می توان به سه مرود تهاتر قضایی ، تهاتر قهری و تهاتر قرار دادی اشاره کرد . در ادامه هر کدام را به اختصار توضیح می دهیم .

تهاتر قضایی :

این تهاتر زمانی انجام می شود که دادگاه پس از بررسی عدله موجود در پرونده ، دو تهعد یا دو دین در مقابل یکدیگر شرایط تهاتر بین دوطرف را احراز کرده و حکم تهاتر را صادر می کند .

تهاتر قهری :

با توجه به قانون 295 مدنی تهاتری قهری است که اراده دو طرف تهاتر در آن اثری ندارد و بدون دخالت طرفین انجام شده که باعث سقوط دو دین و دو تعهد در مقابل یکدیگر می شود .

ماده 295 قانون مدنی : تهاتر قهری است و بدون اینکه طرفین تراضی نمایند حاصل می شود

تهاتر قراردادی:

در تهاتر قهری لازم است که دو دین از یک جنس باشد و زمان و مکان پرداخت تعهد هم باید معلوم باشد . حال اگر یکی از شرایط تهاتر قهری وجود نداشته باشد طرفین می توانند در رابطه با سقوط تعهد به واسطه تهاتر توافق کنند . مانند زمانی که جنس تهاتر دو طرف با هم متفاوت است ، مثل : تهاتر میلگرد با ملک

تهاتر مصالح ساختمانی چگونه است ؟ در این تهاتر مبادله کردن املاک و مستغلات با مصالح و متریال ساختمانی انجام می شود . 

مراحل تهاتر ساختمانی :

در ابتدا مبلغ ملک و مصالح ساختمانی بررسی شده و بر اساس نظر کارشناس قیمت گذاری انجام می شود . بعد از توافق طرفین ،تهاتر یا معاوضه بین دو طرف صورت می گیرد .

شرکت تهاتر ساختمانی

کارخانه لوله پروفیل نبرد تایباد با توجه به تجربه درخشان در زمینه تهاتر ، قادر به انجام تهاتر با پیمانکاران و کارفرمایان گرامی در زمینه های زیر می باشد .

تهاتر میلگرد با ملک

جمع بندی :

در این مقاله مواردی از قبیل تهاتر چیست ، انواع تهاتر ، معنی تهاتر ، شرکت تهاتر ساختمانی و … را برای شما عزیزان شرح دادیم .

شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام ما روزانه از انواع قیمت های مختلف آهن الات با خبر شوید .

‫0/5 (0 امتیاز )

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته های اخیر

سبد خرید
برای دیدن محصولات که دنبال آن هستید تایپ کنید.

تمامی امور صادرات به صورت تلفنی انجام می شود