مقالات آموزشی

خانه »» مقالات آموزشی »» رابطه دلار و آهن چگونه است ؟

رابطه دلار و آهن چگونه است ؟

رابطه نرخ ارز و دلار با آهن الات
لوله پروفیل نبرد  تایباد
لوله پروفیل نبرد تایباد

در این مقاله سعی شده در رابطه با تاثیر نرخ ارز و دلار بر روی قیمت انواع آهن آلات صحبت شود . چرا که بسیاری از افراد سوالات مبهمی در ذهنشان بخاطر نوسانات نرخ ارز روی قیمت آهن بوجود آمده .

 صنعت فولاد و اهمیت آن در کشور

یکی از شاخصه های اصلی توسعه هر کشور صنعت فولاد آن است . چرا که صنایع گسترده ای مانند صنایع دفاعی ، ساختمان سازی یا خودرو سازی و هر صنعتی که در آن فولاد به کار رفته باشد به صنعت فولاد آن کشور وابسته است .

مراحل ساخت فولاد

ماده اولیه ساخت فولاد سنگ آهن می باشد . البته ضایعات و آهن اسفنجی نیز می تواند در تولید و فولاد نقش داشته باشند . سنگ آهن دارای کربن بالاییست که طی فرایند اکسیداسیون کربن اضافه حذف شده و بعد از آن مطابق با استاندارد های هر کارخانه عناصری به آن اضافه می شود . مرحله بعدی مرحله ریخته کرید و قالب گیری یا نورد فولاد مذاب است .

میلگرد ، تیر آهن ، ورق و … مقاطعی هستند که توسط ریخته گری و قالب گیری تولید می شوند .

تاثیر دلار روی آهن

در حال حاضر عرضه فولاد در کشور به دو صورت عرضه در بورس کالا و عرضه در بازار آزاد انجام می شود . در بورس کالا دلار تاثیر کمتری روی قیمت آهن آلات می گذارد . اما در بازار آزاد دلار تاثیر مستقیمی روی قیمت آهن دارد . معامله گران طی سالهای اخیر ، نرخ دلار را بیشتر از قبل بررسی می کنند ; چرا که معاملاتشان را بر همین اساس ارزش گذاری کرده اند .

محصولات فولادی در بازار فولاد و بعضا بورس کالا با روند تغییر نرخ ارز قیمت گذاری می شوند . هر چند که عوامل دیگری در تغییر نرخ فولاد ممکن است تاثیر گذار باشند که بر بالا پایین شدن قیمت آهن هم افزایی می کند .

نرخ ارز و آهن

در سالهای اخیر آنقدری که دلار روی قیمت گذاری آهن آلات تاثیر گذاشته ( مخصوصا دو سال اخیر ) ، عواملی همچون عرضه و تقاضا یا تغییر قیمت جهانی فولاد تاثیر چندانی نداشته اند . یا تاثیر آهن بسیار کمتر از تاثیر دلار بوده .

به طور کلی رابطه دلار و بازار جهانی فولاد رابطه مستقیمیست و می توان با بررسی قیمت این دو  بازار کلی فولاد را تحلیل کرد .

تاثیر مستقیم دلار بر روی آهن

دو عامل مهم را باید برای قیمت گذاری آهن آلات در نظر گرفت :

  1. نسبت ارزش دلار به پول هر کشور
  2. عوامل تاثیر گذار بر روی عرضه و تقاضا ( عوامل طبیعی و غیر طبیعی )

دلیل قیمت گذاری بر اساس قیمت دلار به این علت است که نرخ جهانی فولاد بر اساس دلار امریکا محاسبه می شود . این تاثیر گذاری بیشتر بر روی بازار داخلی فولاد است و تاثیر غیر مستقیم با صادرات دارد .

3 عامل تاثیر گذار روی قیمت آهن

  1. قیمت انرژی و نفت : طبق مطالعات انجام شده ، رابطه ی مستقیمی بین قیمت نفت ، قیمت دلار و بازار فولاد وجود دارد . در این بین بر عکس فولاد ، قیمت نفت طبق نوسانات خودش قیمت گذاری می شود ، اما در مقابل فولاد ، هم از قیمت نفت و هم از قیمت دلار پیروی می کند . شاخصه های قیمت گذاری نفت همچون هزینه های حمل و نقل یا تولید بر روی قیمت فولاد تاثیر گذارند .
  2. هزینه های جانبی : با توجه به دستوری شدن قیمت گذاری و این نکته باید توجه داشت که افزایش یا کاهش سود تولید کننده تاثیری بر قیمت گذاری فولادی ندارد . و بیشتر عواملی مثل هزینه های حمل و نقل و حتی تاثیر روانی جو بازار ارز بسیار بیشتر قیمت فولاد را تکان می دهد .
  3. عرضه و تقاضای خارجی وداخلی :اگر در روند ارزش گذاری نرخ دلار ، ریال کاهش پیدا کند ، مثلا اگر با دلار 30 هزار تومانی قیمت تیر آهن 15 هزار تومان است ، هنگامی که ارزش دلار 60 هزار تومان شود قیمت فولاد ایران نصف بازار جهانی می شود . به این دلیل که برای تولید کننده صادرات سود بیشتر دارد و همچنین برای مشتری خارجی قیمت فولاد ایرانی بسیار مقرون به صرفه و جذاب به نظر می رسد .

شما در حال خواندن مقاله رابطه دلار و آهن از لوله پروفیل نبرد تایباد هستید .

عوامل تاثیر گذار روی پول ملی

عوامل زیادی روی ارزش پول ملی هر کشور تاثیر می گذارند . مواردی مانند افزایش صادرات ، عوامل دیگر مثل مراودات هر کشور با دیگر کشور ها که باید دید آن کشور بیشتر بدکار است یا طلبکار !

هر کشوری که بیشتر وام دهنده باشد طلبکار و برعکس هر چه وام گیرنده باشد بدهکار است .

بدهکاری ارزش پول ملی را کاهش می دهد .

در این بین تاثیر سرانه صادرات فولاد را باز تر می کنیم : قیمت فولاد و آهن آلات در ایران بر اساس  CIS  یا کشور های مشترک المنافع تعیین می شود . پس معاملات صورت گرفته هم با نرخ ارز و دلار انجام می گیرد . در این بین اگر ارزش پول ملی شما پایین باشد ، قیمت فولاد افزایش پیدا میکند . همچنین در بحث واردات اگر ارزش پایینی پول ملی داشته باشد ، افزایش قیمت مواد اولیه و در ادامه افزایش قیمت فولاد را در پی خواهد داشت .

(صادرات فولاد و پروفیل به به کشور های همسایه )

موارد گفته شده نمونه ای کوچکی  از رابطه دلار و آهن است .

آینده بازار اهن الات

تاثیر مذاکرات روی قیمت آهن

طی سالهای اخیر ، بازار آهن به اخبار مذاکرات واکنش نشان داده و اغلب کارشناسن این حوزه نیز معتقدند که نتایج مذاکرات بر قیمت انواع آهن الات تاثیر مستقیم می گذارد .

طی چند ماه اخیر تمام توجه ها به مذاکرات وین بوده و اخبرا وین علاوه بر بازار آهن آلات روی بازار ارز و طلا نیز تاثیر گذاشته است .

آینده بازار آهن آلات ( پیش بینی قیمت آهن بعد از تحریم ها )

با هر تصمیم سیاست مداران شرایط پیش بینی نشده ای در بازار های مالی و بازار فولاد صورت می گیرد . اما چنانچه توافقی صورت گیرد ، امید  می رود که آینده بازار آهن آلات بعد از تحریم ها با فروش بیشتر نفت و تقویت قوای اقتصادی رو به ثبات قیمتها و کاهش بیشتر قیمتها رود .

افت قیمت ها به طبع یکدفه نخواهد بود و با شیب کندی برای کمتر شدن و ثبات قیمت ها انجام خواهد شد .

برای دیدن قیمت میلگرد نیشابور اینجا کلیک کنید.

جمع بندی :

در این مقاله  متوجه موارد زیر در رابطه دلار و آهن  شدیم :

  • وقتی دلار گران می شود ، صادرات آن توجیح اقتصادی پیدا می کند و فولاد در داخل گران می شود .
  • قیمت نفت و فولاد وابستگی شدیدی به یکدیگر دارند .
  • افزایش یا کاهش سود تولیدکننده در این بین تاثیری روی قیمت آهن الات ندارد .
  • بالا پایین شدن نرخ دلار تاثیر مستقیم روی قیمت گذاری خواهد داشت .

قیمت های انواع آهن الات را می توانید از طریق کانال های قیمت گذاری اهن آلات ما  ما یا از طریق لینک تلگرام ما دنبال کنید .

 

‫0/5 (0 امتیاز )

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته های اخیر

سبد خرید
برای دیدن محصولات که دنبال آن هستید تایپ کنید.

تمامی امور صادرات به صورت تلفنی انجام می شود