مقالات آموزشی

خانه »» مقالات آموزشی »» کوره های الکتریکی فولاد

کوره های الکتریکی فولاد

کوره الکتریکی برقی
لوله پروفیل نبرد  تایباد
لوله پروفیل نبرد تایباد

گرمایش بدون سوخت های فسیلی راهکاری نوین برای صنایع فولادی است . انقلاب سبز در بسیاری از صنایع دنیا در حال رونق است. در این بین صنایع فولادی نیز از این امر مستثنا نیستند . چند سالیست که کارخانه های ذوب آهن و تولید فولاد در سراسر دنیا در حال به روز رسانی صنعت خود هستند . در این مقاله به آخرین تکنولوژی های سبز در دنیا و کوره های الکتریکی فولادی میپردازیم .

سیستم کوره های الکتریکی چگونه است ؟

کارخانه های فولادی از روش های مختلفی برای تولید تیر آهن ، شمش ، میلگرد و … استفاده می کنند  . ذوب سنگ آهن نیاز به گرما و حرارت شدید دارد . به طور کلی در اکثر مراحل ساخت انواع آهن آلات نیاز به کوره های بزرگ برای کارخانه ها امری حیاتی است . کوره های گازی هزینه بسیار سنگینی را برای هر کشور به بار می اورد . اما ایران به دلیل اینکه از ذخایر فسیلی مانند نفت و گاز بهرمند است ، قیمت های انرژی پایین تری نسبت به دیگر کشور ها دارد.

با این حال کشور های پیشرفته در حال به روز رسانی کوره های گرمایشی خود هستند .

معمولا کوره هایی که دمای مطلوب تولید فولاد را تامین می کنند با سوخت فسیلی کار می کنند . سوخت فسیلی برای این صنعت بسیار کارامد است اما تاثیرات مخرب محیط زیستی را با خود به همراه دارد .

راهکار کاهش مضرات سوخت های فسیلی

برای بهبود شرایط زیست محیطی نیاز است تا سوخت های فسیلی کنار گذاشته شود و به جای آن کوره های برقی جایگزین شود . چرا که سیستم های کوره ای برقی کاهش قابل توجهی در مصرف انرژيِ دارند .

مزایای کوره های الکتریکی برقی

از مزایای این سیستم برای محیط کاری می توان به موارد زیر اشاره کرد  :

  • محیط کار تمیز تر نسبت به کوره های گازی
  • نسبت به سوخت های فسیلی ایمن تر است
  • آلودگی صوتی بسیار پایینتری دارد
  • هوای بسیار مطلوبتری دارد

همچنین به طور کلی می توان به کاهش  انتشار گاز های گلخانه ای وco2 و 70 درصد کاهش مصرف گاز اشاره کرد .

جمع بندی :

با توجه به قطع شدن برق در ایران برای صنایع فولادی که با آن مواجه هستند ، سیستم های گرمایشی الکتریکی برای فولاد کاران کشور پیشنهاد نمی شود . و کوره های گازی به جای کوره های الکتریکی فولادی باید مورد استفاده قرار گیرد .

 

‫5/5 (1 امتیاز )

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته های اخیر

سبد خرید
برای دیدن محصولات که دنبال آن هستید تایپ کنید.

تمامی امور صادرات به صورت تلفنی انجام می شود